Havadan Sudan Herşey

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Laptop veya Cep Telefonu Üzerine Sıvı Dökülmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?

Laptop veya Cep Telefonu Üzerine Sıvı Dökülmesi Durumunda Ne Yapmalıyım?

burakarg burakarg -
59 0

Bilgisayar, tablet ve cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Bilgisayarımızın, tabletimizin veya cep telefonumuzun başında film izlerken, makale yazarken veya çalışmalarınızı yaparken çoğumuz yanımızda çay, kahve gibi içecekleri eksik etmiyoruz. Ben dikkat ediyorum, sıvı dökülmesi başıma gelmez demeyin. Çünkü artık bu cihazlar ekonomik anlamda bir değer haline geldiler. İphone 14 pro max in 80.000 TL olduğu bu dönemde özellikle.

Elektronik cihazlarınıza sıvı dökülünce birden paniklemeyin desem de hepimiz panikleyeceğiz . Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk iş cihazınızı hemen kapatmak olsun. Cihaza zarar gelmesinden ziyade içindeki verilerin gitmesi daha çok can sıkıcı bir durum.

Çok Blog Okuyan mı, Çok YouTube İzleyen mi? Blog vs Youtube

Bu durum karşısında yapmanız gerekenleri bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum.

  • İlk yapmanız gereken vakit geçirmeden bilgisayarınızı kapatıp fişten çekin. Eğer sıvı cihazınızın elektronik devresine ulaşırsa kısa devre yapmasını önlemiş olursunuz.
  • Yapmanız gereken ikinci şey ise laptopların sahip olduğu bataryayı çıkarmak olsun. Siz fişten çekseniz bile bataryadan bilgisayarınıza elektrik akımı ulaşabilir.
  • Şimdi ise elinize bir bez alın ve ıslak olan yerleri temizlemeye başlayabilirsiniz.
  • İyice ıslak olan yerleri kuruladıktan sonra içine kaçan sıvının dışarı çıkmasını sağlamak için ters çevirip kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruma işlemi gerçekleşirken iyi bir nem çekici olan pirinç içine laptopu koyabilirsiniz. Yalnız bu kadar çok pirinci o anda bulanabilir misiniz bilmiyorum. Bulursanız daha iyi olur.
  • Kurumasını bekledikten sonra bilgisayarınızı en az 2 gün açmamanızı tavsiye ederim. (Garanti olması için)

Yapılacak son iş bilgisayarın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek olacaktır. Bu tavsiyeler sadece zararı en aza indirmek için gereken şeylerdir.

Umarım başınıza böyle bir şey gelmez ve tavsiyeleri uygulamak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir